Whatsapp ile Mesaj Gönder

Sıkça Sorulan Sorular

Afroditgiyim.com alışveriş için güvenli mi?

Afroditgiyim.com sitesi içerisindeki tüm sayfalar SSL Güvenlik Sertifikası ile korunmaktadır. Ayrıca yapacağınız tüm alışverişlerde yüksek güvenlik standartları geçerlidir. SSL Güvenlik Sertifikası ve 3D Secure servisleri sayesinde güvenli bir şekilde alışveriş yapabilirsiniz.

3D Secure Nedir?

3D Secure, online alışverişlerin güvenliğini sağlamak amacıyla kart kuruluşları tarafından geliştirilmiş bir kimlik doğrulama sistemidir. İnternetten yapılan alışverişlerde, şifre ile kredi kartı onaylama işlemi olarak da bilinir. Visa için kullanılan uygulamasına “Verified by Visa”, MasterCard için olanına ise “SecureCode” adı verilir.

Siparişimi nasıl takip edebilirim?

Siparişlerinizi sayfanın en alttında '' Sipariş Takip'' menüsü altında t 

Ürün Hazırlanıyor: Siparişinizin ürünlerin raflardan toplanıp paketlenmesi, sevke hazırlanması, faturasının kesilmesi ve kargo yetkilisine teslim edilmesi için geçen süreyi içermektedir.

 

Kargo Hazır: Siparişinizin ürünlerin raflardan toplanıp paketlenerek faturasının kesildiğini ve kargo yetkilisine teslim edilmek üzere beklediğini belirtmektedir.

 

Kargoya Verildi: Siparişiniz paketlenip “Mng Kargo” firmasına teslim edildiğinden itibaren teslimi gerçekleşene kadar olan süreyi belirtmektedir.

 

Teslim Edildi: Siparişinizin teslim edildiğini anlatmaktadır. takip edebilirsiniz. 

 

İptal Koşulları:

 

Siparişinizin iptalini aynı takvim günü içerisinde Müşteri Hizmetlerimiz aracılığıyla 0850 305 3797 numaralı müşteri hizmetleri hattımızdan talep edebilirsiniz.

 

İptal talepleri yalnızca siparişinizde bulunan ürünlerin depomuzda toplanma işlemi başlamamışsa değerlendirmeye alınabilmektedir. Sipariş verdiğiniz ürünlerin toplanma süreci başladıktan sonra iptal işlemi yapılamamaktadır. Böyle durumlarda iade talebi oluşturabilirsiniz.

 

Siparişim eksik gönderilmiş, ne yapabilirim?

Siparişleriniz e-fatura çıktısı ile birlikte gönderilmektedir. E-fatura üzerindeki sipariş satırları ile kutu içeriğinde fark görüyorsanız en kısa süre içerisinde Müşteri Hizmetlerimize 0850 305 3797 üzerinden tarafımıza ulaşmanızı rica ederiz. Eksik olarak gönderilmiş ürünler ile ilgili olarak araştırma başlatılacak ve sizlere en kısa süre içerisinde belirttiğiniz iletişim kanalı üzerinden dönüş sağlanacaktır. Eksik ürün başvuruları, ürünlerin teslim edilmesinden sonraki 14 gün içerisinde belirtilmiş olan iletişim kanalları üzerinden yapılmalıdır.